Palec młotkowaty.
Jest to choroba polegająca na postępującym zniekształceniu palca stopy polegającym na zgięciu podeszwowym bliższego stawu międzypaliczkowego oraz wyprostnym ustawieniu stawu międzypaliczkowego dalszego. Palec młotkowaty jest najczęściej występującą deformacją mniejszych palców stopy, i dotyczy głównie palca II, choć może dotyczyć pozostałych palców z wyjątkiem palucha.
Powstaje w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy mięśniami działającymi na palec.
Objawy.
Palec młotkowaty najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi z towarzyszącym nagniotkiem okolicy grzbietowej stawu międzypaliczkowego bliższego oraz konfliktem palca z obuwiem.
Leczenie.
Leczenie w początkowym etapie polega na wykonywaniu ćwiczeń palców stopy, modyfikacji obuwia, stosowaniu ortez ustawiających palec w pozycji chroniącej przed konfliktem z obuwiem. Powyższe leczenie jest leczeniem objawowym. Pomimo powyższego leczenia zniekształcenie postępuje w czasie i ostatecznie proponowane jest leczenie operacyjne, mające na celu ustawienie palca w neutralnej pozycji. Techniki operacyjne polegają na plastyce tkanek miękkich, przecięciu lub wydłużeniu ścięgien, korekcjach kostnych przeprowadzonych na paliczkach i stawach międzypaliczkowych lub kościach śródstopia. W niektórych sytuacjach klinicznych wykonuje się endoprotezoplastykę stawów śródstopno-paliczkowych.